Pobierz...


annales

12.05.2019 – 19/1424

ŻYCIE RELIGIJNE PARAFII CHMIELOWICE * PORZĄDEK NABOŻEŃSTW * OGŁOSZENA DUSZPASTERSKIE

 

Refleksja

„Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki”.

    Symbolika owcy na starożytnym Wschodzie nie była jednoznaczna. W grece klasycznej istniały liczne przysłowia, które utożsamiały owcę z głupotą i lenistwem. Jako zwierzęta przyzwyczajone do obecności pasterza, kojarzyły się z błądzeniem i zagubieniem. Tak na przykład u Izajasza: „Wszyscyśmy pobłądzili jak owce” (Iz 53, 6), u Ezechiela: „Błądzą moje owce po wszystkich górach i po wszelkim wysokim pagórku" (Ez 34, 6), albo - w odniesieniu do chrześcijan przed nawróceniem - w Liście św. Piotra: „Błądziliście jak owce” (1 P 2, 25).

      Na wyobrażenie owcy miały również wpływ inne jej cechy. Kojarzona ze zwierzęciem łagodnym i cierpliwym, znosząca w milczeniu, niekiedy pobekując, strzyżenie, a nawet uśmiercanie, stała się symbolem niezasłużonego cierpienia; należała zresztą w starożytności do zwierząt ofiarnych. Psalmista ubolewa: „Mają nas za owce na rzeź przeznaczone” (Ps 44, 23); słowa te cytuje św. Paweł w nawiązaniu do prześladowania chrześcijan (Rz 8, 36). W pieśni o Słudze Jahwe czytamy: „Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ją, tak On nie otworzył ust swoich” (Iz 53, 7); „Baranek” stanie się w Nowym Testamencie tytułem Chrystusa, który krwią swoją odkupił ludzi, nabył ich Bogu na własność.

P. Jezus nazywa siebie Dobrym Pasterzem, a człowieka - owcą. Jest to relacja wspólnego życia, wierności i zaufania. Owca słucha głosu pasterza, idzie za nim, bo on wie, gdzie są obfite pastwiska. A pasterz jest gotów oddać swe życie za owcę.

ks. Maciej Szczepaniak

   

 


Porządek Mszy św. i nabożeństw

IV Niedziela Wielkanocna 12.05.2019 – Rok C

PONIEDZIAŁEK 13.05.19r.  NMP z Fatimy – wspomnienie

18.30 – Za wstawiennictwem M. B. Fatimskiej:

             1). W intencji osób z Róży Różańcowej Bogusławy Bryja oraz ich rodzin  2). W intencji wszystkich maturzystów i czcicieli M.B.Fatimskiej. Po Mszy św. procesja fatimska ze świecami

 

WTOREK 14.05.19r.  św. Macieja Apostoła – święto

18.00 – Nabożeństwo majowe

18.30 – Za ++ matkę Helenę Malec w IV r.śm., jej rodziców Stefanię i Józefa Kudlińskich, męża Edwarda, siostrę Olimpię i wszystkich ++ z rodz. Kudliński i Nowak

 

ŚRODA 15.05.19r.

  7.00 – W intencji ks. Proboszcza w 36 rocznicę święceń kapłańskich

18.00 – Nabożeństwo majowe

CZWARTEK  16.05.19r.  św. Andrzeja Boboli – święto  

  8.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu

  9.00 – Do Miłosierdzia Bożego za ++ rodziców i rodzeństwo z rodzin: Langner i Mayer oraz wszystkich ++ z tych rodzin

17.00 – Nabożeństwo majowe i Msza św.:  Za + męża i ojca Stefana Nicpoń w VII rocz. śmierci

 

PIĄTEK  17.05.19r.  

18.00 – Nabożeństwo majowe

18.30 – Do Miłosierdzia Bożego o dar nieba dla dusz ++ męża i ojca Wiesława Chyl, rodziców Gertrudy i Antoniego Gwóźdź, cioci Jadwigi Chłopeckiej, bratowych Weroniki i Marii, ++ krewnych

 

SOBOTA 18.05.19r.

18.00 – Nabożeństwo majowe

18.30 – Za ++ rodz. Helenę i Stanisława Szuszkiewicz, Adelę i Stefana Macias, Wandę i Józefa Ciołek oraz siostrę Zdzisławę Krukowską i Jerzego Krukowskiego

 

V NIEDZIELA WIELKANOCNA 19.05.19r.

7.30 – Do Miłosierdzia Bożego z prośbą o zbawienie dusz ++ męża Józefa Elias w rocz. śm., rodziców z obu stron, szwagra oraz krewnych z tych rodzin

9.30 – Do Miłosierdzia Bożego z prośbą o wieczne zbawienie dla ++siostry Adelajdy Wencel i brata Joachima Niestrój z ok. ur., + męża Richarda Warzecha oraz ich ++ rodziców            

11.00 – Za + Kunegundę Nowak od wnuczki Ilony z rodziną i wnuka Krzysztofa z rodziną

           Chrzest św.: Szota Maciej

15.00 – Nabożeństwo majowe

 


Ogłoszenia duszpasterskie

  • Dzisiaj IV Niedziela Wielkanocna, tzw. Dobrego Pasterza – Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Gościmy w naszej Parafii studentów muzykologii WTUOp., którzy przygotowują wyjazd na kolejną, już VI-tą Szkołę Letnią w La Salette – sanktuarium maryjnym  we Francji. Studenci  próbują zebrać potrzebne środki, aby dobrze zrealizować czekające ich zadania. Możemy im pomóc, składając do skarbonki przed kościołem, swoją ofiarę. Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona na remont katedry opolskiej. Za wszystkie ofiary składam serdeczne podziękowanie. Za tydzień kolekta inwestycyjna na remont dachu kościoła, po Mszy św. można zabrać ze sobą kopertę na tę ofiarę. Dzisiaj zapraszam na Nabożeństwo majowe o g.15.00

  • Zapraszam na codzienne nabożeństwa majowe. Szczególnie zapraszam dzieci (komunijne i rocznicowe), młodzież, Róże Różańcowe i wszystkich czcicieli NMP. W tym roku podczas tych nabożeństw szczególnie modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

  • W poniedziałek 13.05. o g.18.30 pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie, tj.: Msza św. i procesja ze świecami. Zapraszam, zwłaszcza Róże Różańcowe, dzieci komunijne i rocznicowe (w strojach komunijnych), Dzieci Maryi ze sztandarami, kandydatów do Bierzmowania oraz wszystkich Parafian.

  • Dzisiaj są do nabycia świece fatimskie z okapnikiem (3zł.). Z tej racji nie będzie w czwartek Mszy św. szkolnej.

  • Zbiórka dla ministrantów w czwartek po Mszy św., spotkanie dla dzieci Maryi w piątek o g.17.00

  • Kancelaria parafialna jest czynna od wtorku do piątku po Mszy św. W sprawie uzyskania różnych potrzebnych zaświadczeń proszę o wcześniejszy kontakt telefoniczny (t.77 474 55 06).

  • Dziękuję kolejnej grupie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu po wieczornej Mszy św. w piątek, proszę o posprzątanie kościoła następujących parafian: 17.05. (ul.Chabrowa) Przyszlak Cecylia, Frymus Alicja, Szewczyk Halina, Korzekwa Mirosława, Markoni Maria, Kraska Małgorzata. Następne grupy sprzątająca to: 24.05. (ul.Makowa) Bilicka Beata, Bełezowska Marta, Kula Anna, Kułaga Wanda, Langos Maria; 31.05. (ul.Sadowa) Dudek Barbara, Dudek Paulina, Wittke Judyta, Wittke Ewa, Seliga Nikola; 7.06. (ul.Sadowa) Lellek Irena, Aniserowicz Joanna, Aniserowicz Agata, Sławińska Krystyna, Paluch Maria; 14.06. (ul.Sadowa) Dobkowska Anna, Koziołek Sybilla, (ul.Cichosza) Kornek Anna, Kornek Agata, Okonkowska Iwona

 

 

 

*   *   *

Nauczanie papieskie o Duchu Świętym

„Charyzmaty są szczególnymi łaskami, danymi niektórym, by czynili dobro wielu innym. Są to postawy, inspiracje i bodźce wewnętrzne, które rodzą się w świadomości i w doświadczeniu określonych osób, które są powołane do tego, by je wykorzystywać w służbie wspólnoty. W szczególności te dary duchowe powinny przyczyniać się do świętości Kościoła i służyć jego misji. Wszyscy jesteśmy powołani do ich szanowania w nas samych i w innych, do przyjmowania ich jako pożytecznych bodźców do obecności i owocnej działalności Kościoła. Jaka jest nasza postawa wobec tych darów Ducha Świętego?  (papież Franciszek).

 

 Złota myśl tygodnia

Mów tylko wtedy, gdy twoje słowa są głębsze

i mądrzejsze niż twoje milczenie.

(św. Charbel Makhlouf)

 

INFORMACJE DIECEZJALNE

 

  • Wiosenne spotkania rejonowe Bractwa św. Józefa. Zapraszam na spotkanie formacyjne dla rejonu Opole: 21 maja (wtorek) o godz. 18.00 w parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach. W programie spotkania: Msza św. sprawowana w intencji członków Bractwa, konferencja formacyjna, nabożeństwo majowe oraz braterskie spotkanie. W czasie spotkań w odpowiedzi na prośbę Księdza Biskupa Andrzeja Czai podejmiemy także modlitwę o nowe powołania kapłańskie. Wszystkich członków tej Wspólnoty, zapraszamy do udziału w spotkaniu.
  • Pielgrzymka Mniejszości Narodowych na Górę św. Anny. Duszpasterstwo Mniejszości Narodowych i Etnicznych Diecezji Opolskiej serdecznie zaprasza w niedzielę 2 czerwca 2019 r. do udziału w dorocznej Pielgrzymce Mniejszości na Górę Świętej Anny. W programie: 10.00 – Modlitwy w intencji młodego pokolenia; 11.00 – Msza Święta w Grocie Lourdzkiej;14.30 – Nabożeństwo ku czci św. Anny w bazylice.
  • Rekolekcje dla par i narzeczonych w Bodzanowie. W dniach 24-26 maja 2019 r. w Bodzanowie (przy klasztorze oo. Oblatów) odbędą się rekolekcje dla narzeczonych i dla par. Koszt pobytu 100 zł. za osobę. Więcej informacji oraz zgłoszenia (w terminie do 17 maja 2019 r.) w formularzu na stronie Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu – pip.opole.pl, w zakładce Rodzina. Rekolekcje prowadzą ks. Daniel Leśniak (ojciec duchowny w WMSD w Opolu) i ks. Wojciech Kuzyszyn (wikariusz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła).
  • Krucjata Różańcowa za Ojczyznę. Zapraszamy do kościoła św. Wojciecha w Opolu. W środę 15.05.2019r. o g.18.00 Msza św. za Ojczyznę. Po Mszy św. Marsz Różańcowy pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki przy Katedrze Opolskiej.

 

Patron tygodnia – św. Maciej, Apostoł – 14 maja

     Z Dziejów Apostolskich wynika, że Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie (Dz 1, 15-26). Maciejowi udzielono święceń biskupich i władzy apostolskiej przez nałożenie rąk.

     Piotr był przekonany, że skoro liczba 12 apostołów została zdekompletowana, należało ją uzupełnić. Tego samego zdania byli także inni. Rozstrzyganie spornych spraw przez losowanie było wówczas zwyczajem powszechnie przyjętym. Nie decydowała tu jednak przypadkowość czy jakiś inny wzgląd, ale głęboka wiara w nadprzyrodzoną interwencję Ducha Świętego. Wyraźnie wskazują na to słowa księcia apostołów: „Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś” (Dz 1, 24).

     Poza opisem powołania nie ma o nim pewnych informacji. Według Euzebiusza z Cezarei, św. Maciej był jednym z 72 uczniów Pana Jezusa. Był pochodzenia żydowskiego, jak na to wskazuje pochodzenie wszystkich Apostołów, a także uczniów Chrystusa. Także hebrajskie imię teoforyczne Mattatyah wskazuje na żydowskie pochodzenie Apostoła.

     O pracy apostolskiej św. Macieja nie możemy wiele powiedzieć, chociaż w starożytności chrześcijańskiej krążyło wiele legend na jej temat. Według nich miał on głosić najpierw Ewangelię w Judei, potem w Etiopii, wreszcie w Kolchidzie, a więc na rubieżach Słowian. Miał jednak ponieść śmierć męczeńską w Jerozolimie, ukamienowany jako wróg narodu żydowskiego i jego zdrajca. Natomiast Klemens Aleksandryjski, najbliższy czasom św. Macieja, wyraża opinię, że Maciej zmarł śmiercią naturalną ok. roku 50 (inni podają rok 80).

       Relikwie św. Macieja miała odnaleźć według podania św. Helena, cesarzowa, matka Konstantyna Wielkiego. W czasach późniejszych miały zostać rozdzielone dla wielu kościołów. Są one obecnie w Rzymie w bazylice Matki Bożej Większej, w Trewirze w Niemczech i w kościele św. Justyny w Padwie

 


„Gazetka parafialna ANNALES jest wydawana przez parafię św. Anny Samotrzeciej w Opolu-Chmielowicach i jest przeznaczona wyłącznie do użytku wewnętrznego członków tej wspólnoty parafialnej”.

 

Klauzula informacyjna dotycząca ochrony danych osobowych

Informujemy, że dane osobowe Parafian przetwarzane są dla potrzeb realizacji celów Parafii Rzymskokatolickiej, na podstawie prawa kanonicznego przez administratora danych osobowych, którym jest Parafia Rzymskokatolicka św. Anny Samotrzeciej w Opolu - Chmielowicach, należąca do diecezji opolskiej, z siedzibą przy ul. Mikołaja Moczii 2, reprezentowana przez ks. Jacka Biernata.
Kościelnym Inspektorem Ochrony Danych w diecezji jest ks. Wojciech Lippa, email: kiod@diecezja.opole.pl
Mają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych, prawa ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub usunięcia (z ograniczeniem w zakresie danych dotyczących udzielonych sakramentów bądź w inny sposób odnoszących się do kanonicznego statusu osoby).
Szczegółowych informacji na temat przetwarzania danych osobowych, podstawy ich przetwarzania, ewentualnego odbiorcy (krajowego lub zagranicznego), dokładnego okresu przechowywania danych i innych udziela administrator.
Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Danych pod adresem: skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, email: kiod@episkopat.pl
Początek strony