Ogłoszenia

Pobierz...


annales

9.06.2019 – 23/1428

ŻYCIE RELIGIJNE PARAFII CHMIELOWICE * PORZĄDEK NABOŻEŃSTW * OGŁOSZENA DUSZPASTERSKIE

 

Refleksja

Siłę wiatru w miarę precyzyjnie może określić tylko ten, kto podda się jego mocy, kto szeroko rozwinie żagle. Podobnie o sile i mocy Ducha Świętego może sensownie mówić tylko ten, kto otworzy się na Jego działanie. Jest to działanie specyficzne, tajemnicze, ale bardzo skuteczne i – dodajmy – bardzo uwarunkowane naszym nastawieniem i współpracą. Duch Święty bowiem napełnia „przenikając” (szatan nie może przenikać i dlatego wchodzi w próżnię). Tak jak łaska buduje na naturze, tak Duch Święty w swoim działaniu nawiązuje do naturalnych aspiracji i wysiłków człowieka. Stąd jest wielka różnica pomiędzy np. modlitwą do Ducha Świętego o „zdanie egzaminu” a modlitwą o dobre przygotowanie się do egzaminu. Duch Święty nie ma bowiem zwyczaju udzielać światła tym, którzy nie pamiętają o świeczkach. Nie wypełnia luk, które powstały na skutek naszych zaniedbań, lecz dopełnia wszystko, co wynika z naszej ludzkiej niedoskonałości lub co przekracza nasze naturalne możliwości. Nikt na przykład „nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: ‘Panem jest Jezus’”(1 Kor 12,3). Aby w Jezusie rozpoznać Chrystusa – Pana i Boga, potrzebna jest nadprzyrodzona łaska wiary. Tu działanie Ducha Świętego niejako wyprzedza i warunkuje skuteczność naszego ludzkiego wysiłku docierania do Prawdy. Z tego wysiłku jednak nie zwalnia. Wręcz przeciwnie: uświadamia nam konieczność ustawicznego zgłębiania prawd objawionych na drodze naukowej. Dotyczy to również nauki o Duchu Świętym. Chrześcijaństwo nie jest tylko przyjęciem określonej doktryny, ale jest przede wszystkim przyjęciem Ducha i mocy. Ducha, który jest Duszą Kościoła i „Boskim mieszkańcem” duszy człowieka. Tak, jak dla najpiękniej nawet urządzonego mieszkania czy warsztatu istnieje problem konieczności podłączenia się do sieci, aby zapewnić stały dostęp do energii elektrycznej, tak samo istnieje ściśle praktyczny problem przyjęcia Daru Ducha Świętego jako warunku umożliwiającego „dystrybucję” i przyjmowanie wszystkich innych darów nadprzyrodzonych.

ks. Antoni Dunajski

 


Porządek Mszy św. i nabożeństw

Niedziela 9.06.2019 – Rok C

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

PONIEDZIAŁEK 10.06.19r.  NMP Matki Kościoła – święto

9.00 – Dziękcz.-błag. w int Urszuli i Krzysztofa Bujalla w 27 rocz.ślubu oraz za synów Sebastiana i Rafała

18.30 – W intencji rodzin: Klaudii i Helmuta Rimpler, ich córek i wnuka, Dominiki i Rafała Niestrój oraz ich dzieci

po Mszy św. nabożeństwo czerwcowe

 

WTOREK 11.06.19r. św. Barnaby, Apstoła – wspomnienie

18.30 – Za ++ rodziców Agnieszkę i Pawła Jasik, Hildegardę i Huberta Mainka, wszystkich ++ z rodz. Jasik,Kochanek,Mainka i Szpalek oraz nabożeństwo czerwcowe

 

ŚRODA 12.06.19r.

18.30 – Za ++ teściów Marię i Jana Kulla, siostrę Marię, matkę Annę Lipok oraz ciocię Łucję Okos i nabożeństwo czerwcowe

 

CZWARTEK 13.06.19r. Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana

18.30 – 1). W intencji wszystkich Czcicieli M.B. Fatimskiej

2). O błog. Boże i opiekę M.B. Fatimskiej dla osób z Róży Różańcowej Gabrieli Henek oraz ich rodzin

3). Do Bożej Opatrzności za wstaw. M.B. Fatimskiej z podziękowaniem za odebrane łaski i prośbą o błog. Boże i zdrowie dla siostry Margot Nowak w dniu urodzin

4). Dziękcz.-błag. w int. rodziny Katarzyny i Sebastiana Janusz. Po Mszy procesja fatimska ze świecami

 

PIĄTEK 14.06.19r. Bł. Michała Kozala, Bpa i męczennika

18.30 – O błog. Boże w intencji Marty i Grzegorza Kulpa w kolejną rocz.ślubu, za dzieci Zuzannę i Aleksandra z ok. urodz. i nabożeństwo czerwcowe

 

SOBOTA 15.06.19r.

18.00 – Nabożeństwo czerwcowe

18.30 – Za + ojca Leona Lissy w rocznicę śmierci

 

NIEDZIELA 16.06.19r. – Uroczystość Najświętszej Trójcy

7.30 – O błog. Boże i zdrowie dla Moniki i Helmuta Wyzgały z okazji 55 rocz. ślubu oraz w intencji ich dzieci z rodzinami

9.30 – Za ++ rodz. Gabrielę i Ryszarda Niestrój, ojca Bernarda Rimpler oraz dziadków i krewnych z obu stron            

11.00 – 1). Dziękcz.-błag. w intencji rodziny Pawlickich

             2). Chrzest święty: Antoni Obodziński

15.00 – Nabożeństwo do Najśw. Serca P. Jezusa

 


Ogłoszenia duszpasterskie

 • Dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, koniec Okresu Wielkanocnego zapraszam o g.15.00 na Nabożeństwo czerwcowe. W minioną niedzielę do puszek złożyliśmy 554zł. jako naszą ofiarę na Świątynię Opatrzności Bożej. Bóg zapłać. Dzisiaj zabieramy ze sobą koperty, aby za tydzień złożyć swoją ofiarę w ramach tzw. kolekty inwestycyjnej na remont dachu naszego kościoła.
 • W miesiącu czerwcu zapraszam wszystkich na codzienne nabożeństwa ku czci Najśw. Serca P. Jezusa.
 • Od poniedziałku rozpoczyna się Okres Zwykły Roku Liturgicznego. W poniedziałek święto NMP Matki Kościoła, które jest diecezjalnym dniem modlitw rolników o błogosławieństwo Boże w pracy. Msza św. dla rejonu Opole w Kamieniu Śląskim o g.10.00
 • W czwartek święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana i Dzień Fatimski. Zapraszam na Nabożeństwo fatimskie o g.18.30. Przypominam o przyniesieniu ze sobą świec na procesję.
 • W tym tygodniu ostatnie, tym razem wspólne spotkanie, w ramach przygotowania do Bierzmowania. Zapraszam klasy VI, VII i VIII w czwartek na nabożeństwo fatimskie o g.18.30
 • Spotkanie dla dzieci Maryi w piątek o g.17.30
 • Kancelaria parafialna jest czynna od wtorku do piątku po Mszy św. W sprawie uzyskania różnych potrzebnych zaświadczeń proszę o wcześniejszy kontakt telefoniczny (t.77 474 55 06).
 • Spotkanie dla uczestników I Parafialnej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę odbędzie się w piątek 14 czerwca o g.19.30 w kościele. Lista uczestników jest już zamknięta.
 • Zbliża się Uroczystość Bożego Ciała dlatego proszę wzorem minionych lat, przygotować ołtarze na procesję Eucharystyczną. Odpowiedzialni za ołtarze są: I Ołtarz – Parafianie z Żerkowic, II Ołtarz – Parafianie z Dziekaństwa, III Ołtarz – Parafianie z Chmielowic i IV Ołtarz – Rodzice dzieci z kl. III oraz młodzieży bierzmowanej.
 • W sobotę 18 maja rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie” dla uczczenia stulecia urodzin Karola Wojtyły. Jej celem jest zbudowanie duchowego pomnika z serc i umysłów Polaków poprzez różnorodne inicjatywy modlitewne i charytatywne, artystyczne, edukacyjne i wychowawcze. Gorąco zachęcam Parafian do włączenia się w ten projekt. Szczegółowe informacje na stronie www.darna100.pl.»
 • We wtorek 11 czerwca odbędzie się wycieczka dla kl. IV a, zwycięzców w konkursie frekwencji na Roratach 2018
 • Dziękuję kolejnej grupie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu po wieczornej Mszy św. w piątek, proszę o posprzątanie kościoła następujących parafian: (ul. Sadowa) Dobkowska Anna, Koziołek Sybilla, (ul.Cichosza) Kornek Anna, Kornek Agata, Okonkowska Iwona.
 • Następna grupa sprzątająca to: 21.06. (ul.Pierwiosnków) Kostrzewska Urszula i Natalia, Wrześniewska Agnieszka, (ul.Aksamitna) Bursy Aneta, (ul.Storczyków) Magiera Ewa ; 28.06. (ul.Niemodlińska) Sneka Alicja, Rzany Ewa, Buhl Ewa, Klaudia, Patrycja, Szuszkiewicz Teresa ; 5.07. (ul.Niemodlińska) Krukowska Małgorzata, (ul.Łączna) Nowińska Grazyna, Zapotoczna Agnieszka, Galla Agnieszka, Galla Lidia.

 

 

 

*   *   *

Opowiadanie: Za królem

Podróżował po pustyni pewien potężny monarcha, a w ślad za nim postępowała długa karawana przewożąca należące do niego niezliczone skrzynie pełne złota i drogocennych kamieni.

W połowie drogi jeden z wielbłądów, oślepiony rozżarzonym piaskiem, runął z westchnieniem na kolana i więcej się już nie podniósł.

Skrzynie, które dźwigał, zsunęły się z jego boków na ziemię, roztrzaskując się, a perły i drogocenne kamienie zmieszały się z piaskiem.

Król nie zatrzymał pochodu, bowiem nie miał już więcej skrzyń, a wszystkie wielbłądy były i tak przeciążone. Z gestem wyrażającym tyleż żalu, co i wielkoduszności, zezwolił swym paziom i giermkom pozbierać te cenne kamienie, które zdołają odszukać.

Podczas gdy oni poszukiwali chciwie łupu i przetrząsali mozolnie piach, król kontynuował swą podróż po pustyni.

Spostrzegł jednak, że ktoś postępuje nieustannie jego śladem. Odwrócił się i zobaczył, że biegnie za nim spocony i zdyszany jeden z jego paziów.

– A ty – zapytał go monarcha – nie zatrzymałeś się, by pozbierać bogactwa?

Młodzieniec odpowiedział mu z radością i dumą:

– Ja idę za moim królem.

 

Nauczanie papieskie o Duchu Świętym

„Odpuszczenie naszych grzechów nie jest czymś, czego możemy udzielić sobie sami. Nie mogę powiedzieć: przebaczam sobie grzechy. O przebaczenie się prosi, prosi się kogoś innego, i w spowiedzi prosimy o przebaczenie Jezusa. Przebaczenie nie jest owocem naszych wysiłków, lecz jest prezentem, jest darem Ducha Świętego, który nas napełnia obmywającym strumieniem miłosierdzia i łaski, który nieustannie wypływa z otwartego serca Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego”          (papież Franciszek).

 

 

INFORMACJE DIECEZJALNE

 • Dziecięcy Koncert Uwielbienia. Zapraszamy rodziny z dziećmi do wspólnego uczestnictwa w Dziecięcym Koncercie Uwielbienia, który odbędzie przy kościele Ducha Świętego w Opolu-Winowie w niedzielę 9 czerwca b.r. o godz. 16.00.

 • 10. Pielgrzymka Entuzjastów Nordic Walking na Górę św. Anny. Wszystkich, którzy pragną połączyć pasję wędrowania z kijkami z modlitwą i przekonać siebie i innych, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, zapraszamy do wzięcia udziału w 10. Diecezjalnej Pielgrzymce Entuzjastów Nordic Walking z Gogolina na Górę Św. Anny, która odbędzie się w sobotę 22 czerwca br. W programie: wymarsz o godz. 9.00 sprzed kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie, Msza Święta w Bazylice św. Anny na Górze Św. Anny ok. godz. 14.00, powrót do Gogolina będzie możliwy autokarem. Zgłoszenia u p. Piotra Giecewicza mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 77 4076930.

 • Narodowa pielgrzymka mężczyzn na Jasną Górę. W przeddzień Dnia Ojca, sobotę 22 czerwca, na Jasnej Górze odbędzie się kolejna Pielgrzymka Mężczyzn – «Męskie Oblężenie Jasnej Góry – Mężczyźni u tronu Królowej» pod hasłem «Powołani do męskości». Do udziału w tym modlitewnym spotkaniu zapraszamy wszystkich mężczyzn naszej diecezji. W programie m.in.: godz. 10.00 – wprowadzenie muzyczne i męskie uwielbienie; od godz. 11.00 wykłady i świadectwa wokół tematu «Powołanie mężczyzny» (Jacek Pulikowski, dr Wanda Półtawska, Mieczysław Guzewicz, Andrzej Tokarz, Jim Murphy, abp Grzegorz Ryś); ok. godz. 18.30 – Eucharystia i dalsza część spotkania do godz. 21.00; zakończenie Apelem Jasnogórskim

 • 38. Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości Narodu. W dniach 15-16 czerwca br. na Jasnej Górze odbędzie się 38. Pielgrzymka w intencji trzeźwości Narodu pod hasłem: «Młodzi - Trzeźwi - Wolni». Rozpoczęcie w sobotę o godz. 17.00. W sobotnim programie: prelekcje, świadectwa, uwielbienie śpiewem, Apel Jasnogórski, Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 21.30 i czuwanie do 24.00. W niedzielę o 7.30 sprawowana będzie Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, a na zakończenie pielgrzymki o godz. 9.30 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

 • Koncert Uwielbienia w Boże Ciało. W wieczór uroczystości Bożego Ciała, 20 czerwca,  na placu przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu, po raz dziewiąty odbędzie się Koncert Uwielbienia. Rozpoczęcie spotkania o godz. 19.00, zakończenie Apelem Jasnogórskim.

 • Ławka Festiwal. Zaproszenie dla młodzieży! Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Opolu zaprasza studentów i uczniów szkół średnich na Ławkę Festiwal, która odbędzie się od 3 do 7 lipca w Opolu-Winowie. W programie festiwalu: koncerty, warsztaty, konferencje, spotkania z gośćmi. Nie zabraknie wspólnej modlitwy, spotkań przy dobrej lemoniadzie oraz wakacyjnej atmosfery. Szczegółowe informacje oraz zapisy na stronie www.botafe.pl. Na stronie wydarzenia będą pojawiać się informacje dotyczące Festiwalu. Link do strony wydarzenia: https://www.facebook.com/events/510479176413826/

 


„Gazetka parafialna ANNALES jest wydawana przez parafię św. Anny Samotrzeciej w Opolu-Chmielowicach i jest przeznaczona wyłącznie do użytku wewnętrznego członków tej wspólnoty parafialnej”.

 
Początek strony