Niedzielne Msze Święte

7:30
9:30 (SUMA)
11:00
Nieszpory: 15:00

Modlitwa do Świętej Anny

O Święta Anno, patronko nasza, bądź zawsze ucieczką grzesznych,

schronieniem występnych, pocieszeniem strapionych i ucieczką wiernie Ci służących.

Broń nas i przyczyniaj się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej.

Proszę Cię przez miłość, jaką miałaś tu na ziemi dla Jezusa, naszego Pana i Matki Jego,

Twojej córki, ażebyśmy wspierani modlitwami i zasługami Twoimi,

dojść mogli po tym życiu doczesnym do życia wiecznego. Amen.

Pobierz...


annales

26.05.2019 – 21/1426

ŻYCIE RELIGIJNE PARAFII CHMIELOWICE * PORZĄDEK NABOŻEŃSTW * OGŁOSZENA DUSZPASTERSKIE

 

Refleksja

Liturgia Słowa przynosi nam zapowiedź Ducha Świętego. Chrystus mówi: „Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w Moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko co wam powiedziałem”. Duch Święty jawi się jako „Pamięć Kościoła”. Z Trzecią Osobą Boską związane są losy i życie Kościoła po Wniebowstąpieniu Chrystusa. Stąd też nawet odejście Chrystusa nie może być przeżywane jako wydarzenie smutne: „Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca” – mówi Chrystus do uczniów. Duch Święty uczy w Kościele wzajemnego zrozumienia i łagodności, ukazując wszystkim duchowe bogactwo każdego. Uczy wzajemnego dzielenia
się darami duchowymi, których celem jest jednoczenie ludzi, a nie tworzenie wśród nich podziałów. Wspólnota Kościoła wyraża się przez zdecydowane trwanie w jedności bez względu na wielkie zróżnicowanie i odmienność osób, grup etnicznych, narodów i kultur.
Jedności Kościoła w Duchu Świętym najbardziej sprzeciwia się grzech. Z tego powodu w przeszłości doszło do wielu podziałów pomiędzy chrześcijanami i wciąż do nich dochodzi. Moc Ducha Świętego, jak Boski Ogień, wypala z naszych serc egoizm, pychę, zazdrość, chciwość, nieuporządkowane pragnienie przyjemności, gniew, lenistwo. Jednocześnie ożywia życie każdego z nas darami mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności, bojaźni Bożej.

ks. Roman Kempny

   

 


Porządek Mszy św. i nabożeństw
VI Niedziela Wielkanocna 26.05.2019 – Rok C
PONIEDZIAŁEK 27.05.19r.
18.00 – Nabożeństwo majowe
18.30 – Za Parafian


WTOREK 28.05.19r.
18.00 – Nabożeństwo majowe
18.30 – O Boże błog. zdrowie i opiekę NMP w rodzinie Kornek


ŚRODA 29.05.19r. św.Urszuli Ledóchowskiej,dziewicy – wsp.
18.00 – Nabożeństwo majowe
18.30 – Do Miłosierdzia Bożego z prośbą o radość wieczną dla + matki Marty Henek


CZWARTEK 30.05.19r.
8.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
9.00 – Do Miłosierdzia Bożego za ++ Joannę i Pawła Kandziora, Marię i Jana Knosala, Brygidę i Waltera Borman, ++ z tych rodzin
17.00 – Nabożeństwo majowe i Msza św.: Za ++ rodziców Buhl, Serwotka, braci, siostrę oraz ++ z tych rodzin


PIĄTEK 31.05.19r. Nawiedzenie NMP – święto
18.00 – Nabożeństwo majowe i nowenna do Ducha Świętego
18.30 – Za++rodz. Kazimierę i Kazimierza Łoś, męża Romualda Łoś


SOBOTA 1.06.19r. św. Justyna, męczennika – wspomn.
18.00 – Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP
18.30 – O błog. Boże, opiekę i zdrowie dla Ksawerego Dybała z okazji 10 rocz. urodzin


NIEDZIELA 2.06.19r. – Urocz. Wniebowstąpienia Pańskiego
7.30 – Za + matkę Janinę Weber w I rocz. śmierci
9.30 – Za + Kunegundę Nowak od wnuka Mirosława, Kingi oraz Igi z Wrocławia
11.00 – 1). Dziękcz.-błag. w int córki Joanny z ok. 30 rocz. ur. jej męża, o zdrowie dla syna Kacpra, dzieci z rodzin Posor i Wieczorek oraz za wszystkich ++ z tych rodzin
2). W intencji rocznego dziecka Julii Chadryś
15.00 – Nabożeństwo do Najśw. Serca P. Jezusa i zmiana tajemnic

 


Ogłoszenia duszpasterskie

 • Dzisiaj VI Niedziela Wielkanocna, zapraszam o g.15.00 na Nabożeństwo majowe w intencji wszystkich matek, przygotowane przez dzieci. Po nabożeństwie krótkie spotkanie dla wyjeżdżających na pielgrzymkę Róż Różańcowych. W minioną niedzielę kolekta inwestycyjna wyniosła: 94 rodziny – 4710zł., bez kopert – 1150zł., razem: 5860zł. Za wszystkie złożone ofiary składam serdeczne podziękowanie. Dzisiejsza kolekta to tzw. jałmużna postna z całego roku, za tydzień kolekta będzie przeznaczona na potrzeby Seminarium Duchownego i innych instytucji diecezjalnych, a do puszek będziemy mogli złożyć swoją ofiarę na Świątynię Opatrzności Bożej.

 • Jeszcze do piątku, zapraszam na nabożeństwa majowe.

 • Za tydzień Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym tygodniu przypadają dni modlitw o urodzaje (poniedziałek, wtorek i środa) tzw. Dni Krzyżowe W tych dniach o g.18.00, zapraszam na nabożeństwa błagalne.

 • W poniedziałek o g.19.30 zapraszam do salki na spotkanie wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Pismo Święte, by w przyszłości stworzyć Wspólnotę Dorosłych Lektorów.

 • We wtorek o 17.00 katecheza dla dzieci komunijnych z klasy III, w czwartek o g.17.00 Msza św. szkolna.

 • Od piątku Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

 • Zbiórka dla ministrantów w czwartek po Mszy św., spotkanie dla dzieci Maryi w piątek o g.17.00

 • Odwiedziny chorych i starszych parafian z racji pielgrzymki Żywego Różańca odbędą się w drugą sobotę czerwca tj. 8.06. od g.8.30

 • Kancelaria parafialna jest czynna od wtorku do piątku po Mszy św. W sprawie uzyskania różnych potrzebnych zaświadczeń proszę o wcześniejszy kontakt telefoniczny (t.77 474 55 06).

 • W przyszłą niedzielę po nabożeństwie o g.15.00 zmiana tajemnic dla Róż Różańcowych. Zapraszam.

 • Dziękuję kolejnej grupie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu po wieczornej Mszy św. w piątek, proszę o posprzątanie kościoła następujących parafian: (ul.Sadowa) Dudek Barbara, Dudek Paulina, Wittke Judyta, Wittke Ewa, Seliga Nikola.

  Następne grupy sprzątające to:
  7.06. (ul. Sadowa) Lellek Irena, Aniserowicz Joanna, Aniserowicz Agata, Sławińska Krystyna, Paluch Maria;
  14.06. (ul. Sadowa) Dobkowska Anna, Koziołek Sybilla, (ul.Cichosza) Kornek Anna, Kornek Agata, Okonkowska Iwona

 

 

 

*   *   *

Nauczanie papieskie o Duchu Świętym

„Ważne jest, by zapewnić mającym przyjąć bierzmowanie dobre przygotowanie, które winno mieć na celu doprowadzenie ich do osobistego przyjęcia wiary w Chrystusa i
rozbudzenie w nich poczucia przynależności do Kościoła. Bierzmowanie, jak każdy sakrament, nie jest dziełem ludzi, lecz Boga, który troszczy się o nasze życie, ażeby nas ukształtować na obraz swojego Syna, byśmy potrafili kochać tak jak On. Czyni to, napełniając nas swoim Duchem Świętym, którego działanie przenika całą osobę i całe życie, na co wskazuje siedem darów, które Tradycja, w świetle Pisma Świętego, zawsze uwydatniała” (papież Franciszek).

 

Złota myśl tygodnia

Z Ewangelii według św. Jana: „A Pocieszyciel, Duch Święty,
którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego
nauczy i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem”.

Komentarz do złotej myśli tygodnia: Wiatr - samego wiatru nie
widać. Widać po tym, jak wpływa na otoczenie. Podobnie jest z
Duchem Świętym w naszym życiu i życiu Kościoła...

 

 

INFORMACJE DIECEZJALNE

 • Pielgrzymka Mniejszości Narodowych na Górę św. Anny. Duszpasterstwo Mniejszości Narodowych i Etnicznych Diecezji Opolskiej serdecznie zaprasza w niedzielę 2 czerwca 2019 r. do udziału w dorocznej Pielgrzymce Mniejszości na Górę Świętej Anny. W programie: 10 00 – Modlitwy w intencji młodego pokolenia; 11 00 – Msza Święta w Grocie Lourdzkiej;14 30 – Nabożeństwo ku czci św. Anny w bazylice.

 • KOMUNIKAT BISKUPA OPOLSKIEGO O ŚMIERCI I POGRZEBIE ŚP. BP. JANA
  BAGIŃSKIEGO

 • Drodzy Diecezjanie, z głębokim żalem informuję, że 19 maja 2019 r. odszedł do Pana w 87. roku życia, 63. roku kapłaństwa i 34. roku biskupstwa – emerytowany opolski ks. Biskup pomocniczy Jan Bagiński. Ks. Biskup Jan urodził się 31.05.1932 r. w Kamionce na Wołyniu. W 1943 r. wraz z rodziną zbiegł z rodzinnej miejscowości, dzięki czemu uratował się przed napadem banderowców. Po wojennej tułaczce osiadł z rodziną w 1946 r. w Opolu. W latach 1947–1951 uczęszczał do II Męskiego Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, gdzie złożył egzamin dojrzałości. W latach 1951–1956 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie i w Opolu. Święceń prezbiteratu udzielił mu 17.06.1956 r. w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Opolu biskup częstochowski Zdzisław Goliński. W latach 1956-1958 pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Pyskowicach. Jednocześnie realizował zadanie budowy kościoła filialnego w Pniowach na terenie sąsiedniej parafii św. Marcina w Paczynie. Następnie w latach 1958-1959 był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu. W latach 1976-1985 pełnił funkcję proboszcza parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. W 1979 r. został mianowany dziekanem kluczborskim, a w roku 1981 dziekanem kluczborskiego rejonu duszpasterskiego. Od roku 1979 był ponadto konsultorem diecezjalnym. W 1981 r. otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości. W latach 1959–1976 pracował w seminarium duchownym w Nysie na stanowisku wykładowcy języka łacińskiego i prefekta alumnów. Od roku 1973 piastował również stanowisko wicerektora seminarium. W tym czasie był inwigilowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. 15.08.1985 r. otrzymał święcenia biskupie w katedrze Podwyższenia Krzyża św. w Opolu. Udzielił mu ich kardynał Józef Glemp, ówczesny prymas Polski; współkonsekratorami byli kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski i bp Alfons Nossol, biskup opolski. Odtąd posługa biskupia, związana przede wszystkim z wizytacjami w parafii, udzielaniem sakramentu bierzmowania, celebrowaniem różnych uroczystości w parafiach wypełniała życie biskupa Jana. Chętnie podejmował się różnorodnych posług w myśl swojego zawołania biskupiego „Servire Deo et populo” (Służyć Bogu i ludziom). W kurii biskupiej sprawował urząd przewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego. Do jego kompetencji należały sprawy duszpasterstwa ogólnego i sakramentalne, sprawy rodzinne, charytatywne, misyjne i zakonne. Oprócz tego szczególną opiekę sprawował nad kluczborskim rejonem duszpasterskim. Cenił sobie żywy kontakt z duszpasterzami i wiernymi, radośnie głosił Słowo Boże, kierował do wiernych listy pełne pasterskiej troski i dzielił ich radości, przewodnicząc wielu diecezjalnym i parafialnym uroczystościom. 14.08.2009 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego diecezji opolskiej. Mimo przejścia w stan spoczynku, nadal – o ile pozwalały mu siły – aktywnie uczestniczył w życiu diecezji. W okresie choroby doświadczał pamięci, modlitwy i życzliwości duszpasterzy, personelu Domu Księży Emerytów w Opolu i diecezjan – za co pragnę w Jego imieniu wszystkim Wam z serca podziękować. Zmagający się w ostatnich latach z fizyczną słabością i utrudzony chorobą, w niedzielny wieczór 19.05. br., zaopatrzony świętymi sakramentami, zakończył swoją ziemską wędrówkę. Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Jana Bagińskiego odbędą się w niedzielę 26.05. i w poniedziałek 27.05.2019 r. w Opolu. W niedzielę o godz. 15.00 trumna z ciałem zostanie wystawiona w kościele św. Aleksego. Po modlitewnym czuwaniu, o godz. 16.30, nastąpi wyprowadzenie trumny do katedry (eksporta), gdzie zostanie odprawiona Msza św. Trumna będzie wystawiona w katedrze do godz. 21.00 dla wszystkich, którzy zechcą tego wieczoru towarzyszyć modlitwą Zmarłemu. W poniedziałek 27.05. o godz. 9.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne przy trumnie w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu, przy Placu Mickiewicza. O godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa, po której ciało śp. biskupa Jana spocznie w grobie przy tamtejszym kościele. Wszystkich Diecezjan zapraszam na uroczystości pogrzebowe i proszę o jedność w modlitwie za zmarłego biskupa Jana. Polecajmy śp. biskupa Jana Miłosierdziu Bożemu: Boże, Ty obdarzyłeś biskupią godnością swojego sługę biskupa Jana i dałeś mu udział w kapłaństwie Apostołów, * włącz go na wieki do ich społeczności. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

  Wasz biskup Andrzej Czaja, Opole, 21.05.2019 r.

 


„Gazetka parafialna ANNALES jest wydawana przez parafię św. Anny Samotrzeciej w Opolu-Chmielowicach i jest przeznaczona wyłącznie do użytku wewnętrznego członków tej wspólnoty parafialnej”.

 

Klauzula informacyjna dotycząca ochrony danych osobowych

Informujemy, że dane osobowe Parafian przetwarzane są dla potrzeb realizacji celów Parafii Rzymskokatolickiej, na podstawie prawa kanonicznego przez administratora danych osobowych, którym jest Parafia Rzymskokatolicka św. Anny Samotrzeciej w Opolu - Chmielowicach, należąca do diecezji opolskiej, z siedzibą przy ul. Mikołaja Moczii 2, reprezentowana przez ks. Jacka Biernata.
Kościelnym Inspektorem Ochrony Danych w diecezji jest ks. Wojciech Lippa, email: kiod@diecezja.opole.pl
Mają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych, prawa ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub usunięcia (z ograniczeniem w zakresie danych dotyczących udzielonych sakramentów bądź w inny sposób odnoszących się do kanonicznego statusu osoby).
Szczegółowych informacji na temat przetwarzania danych osobowych, podstawy ich przetwarzania, ewentualnego odbiorcy (krajowego lub zagranicznego), dokładnego okresu przechowywania danych i innych udziela administrator.
Mają Państwo prawo do wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Danych pod adresem: skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, email: kiod@episkopat.pl
Początek strony