Niedzielne Msze Święte

7:30
9:30 (SUMA)
11:00
Nieszpory: 15:00

Modlitwa do Świętej Anny

O Święta Anno, patronko nasza, bądź zawsze ucieczką grzesznych,

schronieniem występnych, pocieszeniem strapionych i ucieczką wiernie Ci służących.

Broń nas i przyczyniaj się za nami teraz i w godzinę śmierci naszej.

Proszę Cię przez miłość, jaką miałaś tu na ziemi dla Jezusa, naszego Pana i Matki Jego,

Twojej córki, ażebyśmy wspierani modlitwami i zasługami Twoimi,

dojść mogli po tym życiu doczesnym do życia wiecznego. Amen.

Pobierz...


annales

26.05.2019 – 21/1426

ŻYCIE RELIGIJNE PARAFII CHMIELOWICE * PORZĄDEK NABOŻEŃSTW * OGŁOSZENA DUSZPASTERSKIE

 

Refleksja

Liturgia Słowa przynosi nam zapowiedź Ducha Świętego. Chrystus mówi: „Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w Moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko co wam powiedziałem”. Duch Święty jawi się jako „Pamięć Kościoła”. Z Trzecią Osobą Boską związane są losy i życie Kościoła po Wniebowstąpieniu Chrystusa. Stąd też nawet odejście Chrystusa nie może być przeżywane jako wydarzenie smutne: „Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca” – mówi Chrystus do uczniów. Duch Święty uczy w Kościele wzajemnego zrozumienia i łagodności, ukazując wszystkim duchowe bogactwo każdego. Uczy wzajemnego dzielenia
się darami duchowymi, których celem jest jednoczenie ludzi, a nie tworzenie wśród nich podziałów. Wspólnota Kościoła wyraża się przez zdecydowane trwanie w jedności bez względu na wielkie zróżnicowanie i odmienność osób, grup etnicznych, narodów i kultur.
Jedności Kościoła w Duchu Świętym najbardziej sprzeciwia się grzech. Z tego powodu w przeszłości doszło do wielu podziałów pomiędzy chrześcijanami i wciąż do nich dochodzi. Moc Ducha Świętego, jak Boski Ogień, wypala z naszych serc egoizm, pychę, zazdrość, chciwość, nieuporządkowane pragnienie przyjemności, gniew, lenistwo. Jednocześnie ożywia życie każdego z nas darami mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności, bojaźni Bożej.

ks. Roman Kempny

   

 


Porządek Mszy św. i nabożeństw
VI Niedziela Wielkanocna 26.05.2019 – Rok C
PONIEDZIAŁEK 27.05.19r.
18.00 – Nabożeństwo majowe
18.30 – Za Parafian


WTOREK 28.05.19r.
18.00 – Nabożeństwo majowe
18.30 – O Boże błog. zdrowie i opiekę NMP w rodzinie Kornek


ŚRODA 29.05.19r. św.Urszuli Ledóchowskiej,dziewicy – wsp.
18.00 – Nabożeństwo majowe
18.30 – Do Miłosierdzia Bożego z prośbą o radość wieczną dla + matki Marty Henek


CZWARTEK 30.05.19r.
8.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
9.00 – Do Miłosierdzia Bożego za ++ Joannę i Pawła Kandziora, Marię i Jana Knosala, Brygidę i Waltera Borman, ++ z tych rodzin
17.00 – Nabożeństwo majowe i Msza św.: Za ++ rodziców Buhl, Serwotka, braci, siostrę oraz ++ z tych rodzin


PIĄTEK 31.05.19r. Nawiedzenie NMP – święto
18.00 – Nabożeństwo majowe i nowenna do Ducha Świętego
18.30 – Za++rodz. Kazimierę i Kazimierza Łoś, męża Romualda Łoś


SOBOTA 1.06.19r. św. Justyna, męczennika – wspomn.
18.00 – Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP
18.30 – O błog. Boże, opiekę i zdrowie dla Ksawerego Dybała z okazji 10 rocz. urodzin


NIEDZIELA 2.06.19r. – Urocz. Wniebowstąpienia Pańskiego
7.30 – Za + matkę Janinę Weber w I rocz. śmierci
9.30 – Za + Kunegundę Nowak od wnuka Mirosława, Kingi oraz Igi z Wrocławia
11.00 – 1). Dziękcz.-błag. w int córki Joanny z ok. 30 rocz. ur. jej męża, o zdrowie dla syna Kacpra, dzieci z rodzin Posor i Wieczorek oraz za wszystkich ++ z tych rodzin
2). W intencji rocznego dziecka Julii Chadryś
15.00 – Nabożeństwo do Najśw. Serca P. Jezusa i zmiana tajemnic

 


Ogłoszenia duszpasterskie

 • Dzisiaj VI Niedziela Wielkanocna, zapraszam o g.15.00 na Nabożeństwo majowe w intencji wszystkich matek, przygotowane przez dzieci. Po nabożeństwie krótkie spotkanie dla wyjeżdżających na pielgrzymkę Róż Różańcowych. W minioną niedzielę kolekta inwestycyjna wyniosła: 94 rodziny – 4710zł., bez kopert – 1150zł., razem: 5860zł. Za wszystkie złożone ofiary składam serdeczne podziękowanie. Dzisiejsza kolekta to tzw. jałmużna postna z całego roku, za tydzień kolekta będzie przeznaczona na potrzeby Seminarium Duchownego i innych instytucji diecezjalnych, a do puszek będziemy mogli złożyć swoją ofiarę na Świątynię Opatrzności Bożej.

 • Jeszcze do piątku, zapraszam na nabożeństwa majowe.

 • Za tydzień Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym tygodniu przypadają dni modlitw o urodzaje (poniedziałek, wtorek i środa) tzw. Dni Krzyżowe W tych dniach o g.18.00, zapraszam na nabożeństwa błagalne.

 • W poniedziałek o g.19.30 zapraszam do salki na spotkanie wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Pismo Święte, by w przyszłości stworzyć Wspólnotę Dorosłych Lektorów.

 • We wtorek o 17.00 katecheza dla dzieci komunijnych z klasy III, w czwartek o g.17.00 Msza św. szkolna.

 • Od piątku Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

 • Zbiórka dla ministrantów w czwartek po Mszy św., spotkanie dla dzieci Maryi w piątek o g.17.00

 • Odwiedziny chorych i starszych parafian z racji pielgrzymki Żywego Różańca odbędą się w drugą sobotę czerwca tj. 8.06. od g.8.30

 • Kancelaria parafialna jest czynna od wtorku do piątku po Mszy św. W sprawie uzyskania różnych potrzebnych zaświadczeń proszę o wcześniejszy kontakt telefoniczny (t.77 474 55 06).

 • W przyszłą niedzielę po nabożeństwie o g.15.00 zmiana tajemnic dla Róż Różańcowych. Zapraszam.

 • Dziękuję kolejnej grupie za posprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. W tym tygodniu po wieczornej Mszy św. w piątek, proszę o posprzątanie kościoła następujących parafian: (ul.Sadowa) Dudek Barbara, Dudek Paulina, Wittke Judyta, Wittke Ewa, Seliga Nikola.

  Następne grupy sprzątające to:
  7.06. (ul. Sadowa) Lellek Irena, Aniserowicz Joanna, Aniserowicz Agata, Sławińska Krystyna, Paluch Maria;
  14.06. (ul. Sadowa) Dobkowska Anna, Koziołek Sybilla, (ul.Cichosza) Kornek Anna, Kornek Agata, Okonkowska Iwona

 

 

 

*   *   *

Nauczanie papieskie o Duchu Świętym

„Ważne jest, by zapewnić mającym przyjąć bierzmowanie dobre przygotowanie, które winno mieć na celu doprowadzenie ich do osobistego przyjęcia wiary w Chrystusa i
rozbudzenie w nich poczucia przynależności do Kościoła. Bierzmowanie, jak każdy sakrament, nie jest dziełem ludzi, lecz Boga, który troszczy się o nasze życie, ażeby nas ukształtować na obraz swojego Syna, byśmy potrafili kochać tak jak On. Czyni to, napełniając nas swoim Duchem Świętym, którego działanie przenika całą osobę i całe życie, na co wskazuje siedem darów, które Tradycja, w świetle Pisma Świętego, zawsze uwydatniała” (papież Franciszek).

 

Złota myśl tygodnia

Z Ewangelii według św. Jana: „A Pocieszyciel, Duch Święty,
którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego
nauczy i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem”.

Komentarz do złotej myśli tygodnia: Wiatr - samego wiatru nie
widać. Widać po tym, jak wpływa na otoczenie. Podobnie jest z
Duchem Świętym w naszym życiu i życiu Kościoła...

 

 

INFORMACJE DIECEZJALNE

 • Pielgrzymka Mniejszości Narodowych na Górę św. Anny. Duszpasterstwo Mniejszości Narodowych i Etnicznych Diecezji Opolskiej serdecznie zaprasza w niedzielę 2 czerwca 2019 r. do udziału w dorocznej Pielgrzymce Mniejszości na Górę Świętej Anny. W programie: 10 00 – Modlitwy w intencji młodego pokolenia; 11 00 – Msza Święta w Grocie Lourdzkiej;14 30 – Nabożeństwo ku czci św. Anny w bazylice.

 • KOMUNIKAT BISKUPA OPOLSKIEGO O ŚMIERCI I POGRZEBIE ŚP. BP. JANA
  BAGIŃSKIEGO

 • Drodzy Diecezjanie, z głębokim żalem informuję, że 19 maja 2019 r. odszedł do Pana w 87. roku życia, 63. roku kapłaństwa i 34. roku biskupstwa – emerytowany opolski ks. Biskup pomocniczy Jan Bagiński. Ks. Biskup Jan urodził się 31.05.1932 r. w Kamionce na Wołyniu. W 1943 r. wraz z rodziną zbiegł z rodzinnej miejscowości, dzięki czemu uratował się przed napadem banderowców. Po wojennej tułaczce osiadł z rodziną w 1946 r. w Opolu. W latach 1947–1951 uczęszczał do II Męskiego Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, gdzie złożył egzamin dojrzałości. W latach 1951–1956 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie i w Opolu. Święceń prezbiteratu udzielił mu 17.06.1956 r. w kościele Podwyższenia Krzyża św. w Opolu biskup częstochowski Zdzisław Goliński. W latach 1956-1958 pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Pyskowicach. Jednocześnie realizował zadanie budowy kościoła filialnego w Pniowach na terenie sąsiedniej parafii św. Marcina w Paczynie. Następnie w latach 1958-1959 był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu. W latach 1976-1985 pełnił funkcję proboszcza parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku. W 1979 r. został mianowany dziekanem kluczborskim, a w roku 1981 dziekanem kluczborskiego rejonu duszpasterskiego. Od roku 1979 był ponadto konsultorem diecezjalnym. W 1981 r. otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości. W latach 1959–1976 pracował w seminarium duchownym w Nysie na stanowisku wykładowcy języka łacińskiego i prefekta alumnów. Od roku 1973 piastował również stanowisko wicerektora seminarium. W tym czasie był inwigilowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Instytut Pamięci Narodowej nadał mu status pokrzywdzonego. 15.08.1985 r. otrzymał święcenia biskupie w katedrze Podwyższenia Krzyża św. w Opolu. Udzielił mu ich kardynał Józef Glemp, ówczesny prymas Polski; współkonsekratorami byli kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski i bp Alfons Nossol, biskup opolski. Odtąd posługa biskupia, związana przede wszystkim z wizytacjami w parafii, udzielaniem sakramentu bierzmowania, celebrowaniem różnych uroczystości w parafiach wypełniała życie biskupa Jana. Chętnie podejmował się różnorodnych posług w myśl swojego zawołania biskupiego „Servire Deo et populo” (Służyć Bogu i ludziom). W kurii biskupiej sprawował urząd przewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego. Do jego kompetencji należały sprawy duszpasterstwa ogólnego i sakramentalne, sprawy rodzinne, charytatywne, misyjne i zakonne. Oprócz tego szczególną opiekę sprawował nad kluczborskim rejonem duszpasterskim. Cenił sobie żywy kontakt z duszpasterzami i wiernymi, radośnie głosił Słowo Boże, kierował do wiernych listy pełne pasterskiej troski i dzielił ich radości, przewodnicząc wielu diecezjalnym i parafialnym uroczystościom. 14.08.2009 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego diecezji opolskiej. Mimo przejścia w stan spoczynku, nadal – o ile pozwalały mu siły – aktywnie uczestniczył w życiu diecezji. W okresie choroby doświadczał pamięci, modlitwy i życzliwości duszpasterzy, personelu Domu Księży Emerytów w Opolu i diecezjan – za co pragnę w Jego imieniu wszystkim Wam z serca podziękować. Zmagający się w ostatnich latach z fizyczną słabością i utrudzony chorobą, w niedzielny wieczór 19.05. br., zaopatrzony świętymi sakramentami, zakończył swoją ziemską wędrówkę. Uroczystości pogrzebowe śp. biskupa Jana Bagińskiego odbędą się w niedzielę 26.05. i w poniedziałek 27.05.2019 r. w Opolu. W niedzielę o godz. 15.00 trumna z ciałem zostanie wystawiona w kościele św. Aleksego. Po modlitewnym czuwaniu, o godz. 16.30, nastąpi wyprowadzenie trumny do katedry (eksporta), gdzie zostanie odprawiona Msza św. Trumna będzie wystawiona w katedrze do godz. 21.00 dla wszystkich, którzy zechcą tego wieczoru towarzyszyć modlitwą Zmarłemu. W poniedziałek 27.05. o godz. 9.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne przy trumnie w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu, przy Placu Mickiewicza. O godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa, po której ciało śp. biskupa Jana spocznie w grobie przy tamtejszym kościele. Wszystkich Diecezjan zapraszam na uroczystości pogrzebowe i proszę o jedność w modlitwie za zmarłego biskupa Jana. Polecajmy śp. biskupa Jana Miłosierdziu Bożemu: Boże, Ty obdarzyłeś biskupią godnością swojego sługę biskupa Jana i dałeś mu udział w kapłaństwie Apostołów, * włącz go na wieki do ich społeczności. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

  Wasz biskup Andrzej Czaja, Opole, 21.05.2019 r.

 


„Gazetka parafialna ANNALES jest wydawana przez parafię św. Anny Samotrzeciej w Opolu-Chmielowicach i jest przeznaczona wyłącznie do użytku wewnętrznego członków tej wspólnoty parafialnej”.

 
Początek strony